KOLEKCJA ROŚLIN UPRAWNYCH, WARZYWNYCH I ZIELARSKICH

Kolekcja edukacyjna roślin uprawnych, warzywnych i zielarskich została założona w 2014 roku, przy wsparciu finansowym Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

 

schemat kolekcji

 Schemat kolekcji

 

Założenie kolekcji podjęto przede wszystkim z myślą o uczestnikach warsztatów edukacyjnych, które odbywają się na terenie kolekcji Śląskiego Ogrodu Botanicznego oraz wszystkich osobach odwiedzających Ogród, zainteresowanych uprawą roślin warzywnych.

 

Zlokalizowana jest w pobliżu kolekcji sadowniczej i zajmuje powierzchnię 60 arów (0,6 ha). Podzielona jest na uprawy polowe i uprawy warzywniczo-ziołowe.

 

Na działkach upraw polowych zasiano najpopularniejsze gatunki zbóż:

 

 

W sąsiedztwie zbóż znalazły się:

 

 

Dodatkowo uprawom zbożowym towarzyszą rośliny uprawiane jako przedplon/poplon roślin uprawianych w tak zwanym plonie głównym:

 

 

Ponieważ rośliny wysiewane na poletkach są uprawiane zgodnie z regułami zmianowania, dlatego co roku można zobaczyć inny zestaw roślin na różnych poletkach.

 

W części warzywno-zielarskiej na podniesionych zagonach uprawiane są rośliny zaliczane do warzyw oraz popularne zioła. Znajdą się wśród nich między innymi: burak ćwikłowy, marchew siewna, nasturcja, aksamitka, ziemniak, pomidor, sałata i wiele innych.

 

Nasadzenia kolekcji założono zgodnie z zasadami uprawy współrzędnej, która polega na wspólnej uprawie różnych, odpowiednio dobranych gatunków roślin odpowiednia blisko siebie. Dzięki takiemu doborowi możemy ograniczyć do minimum użycie chemicznych środków ochrony roślin, ponieważ odpowiednio dobrane gatunki „odstraszają” szkodniki. Uprawy współrzędne doskonale wpływają też na przeciwdziałanie chorobom grzybowym oraz są dobrym miejscem dla rozwoju owadów pożytecznych.

 

Pielęgnacja kolekcja edukacyjna roślin uprawnych, warzywnych i zielarskich jest możliwa m.in. dzięki wsparciu finansowemu Firmy Handlowej Rolnik Sp. Jawna w Mikołowie.

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO? - PODAJ SWÓJ ADRES EMAIL I ŚLEDŹ NASZEGO NEWSLETTERA.