KOLEKCJA ROŚLIN OZDOBNYCH

ERICARIUM – KOLEKCJA ROŚLIN WRZOSOWATYCH

 

Kolekcja roślin wrzosowatych, zwana Ericarium, zajmuje powierzchnię około 0,3 ha. Składa się głównie z wrzosów kwitnących jesienią, wrzośców kwitnących na wiosnę i ozdobnych krzewów iglastych atrakcyjnych przez cały sezon wegetacyjny, jak również poza nim.

 

Kwitnące wczesną wiosną wrzośce wyróżniają charakterystyczne, intensywne barwy od bieli, poprzez róż jak np. wrzosiec darlejski 'Kramer's Rote' i wrzosiec czerwony, aż do fioletu.

 

Wrzos pospolity również występuje we wszystkich odcieniach różu i fioletu w zależności od odmiany. W kolekcji roślin wrzosowatym można znaleźć różowe odmiany wrzosu pospolitego 'Red Pimpernel', purpurowe 'Allegro', fioletowe 'Golden Carpet', 'Orange Queen', 'Carmen', 'Annemarie', czerwone 'Perestrojka' oraz białe 'Dart's Parrot'.

 

Pomiędzy wrzosami i wrzoścami rosną m.in. jałowce w różnych odmianach. Wśród nich możemy spotkać jałowiec tradycyjny o zielonym zabarwieniu i kolumnowym pokroju, jałowiec pospolity 'Meyer', 'Schneverdinger Goldmachangel', 'Hibernika', złotożółtą odmianę jałowca chińskiego 'Plumosa Aurea', jałowiec pospolity 'Suecica Aurea'. Srebrzystoniebieską barwę mają odmiany jałowca skalnego 'Blue Arrow', łuskowatego 'Holger' oraz 'Blue Star', który jest również odmianą karłowatą tak jak jałowiec pospolity 'Repanda' o zielonym ulistnieniu. W Śląskim Ogrodzie Botanicznym znajduje się również odmiana jałowca rozesłanego tworząca piękny dywan o szaroniebieskim zabarwieniu.

 

 

 

 

 

KOLEKCJA DENDROLOGICZNA

 

Kolekcja dendrologiczna powstawała od 2008 r. do 2012 r. i zajmuje obecnie powierzchnię 3,5 ha. Zlokalizowana została na północnym zboczu głównego obszaru ogrodu botanicznego, lekko opadającym ku dolinie okresowego cieku wodnego, na którego terenie powstał zespół retencyjnych zbiorników wodnych.Kolekcja składa się z trzech sekcji:1. Sekcja Widnego Lasu – obsadzona 90 gatunkami drzew i krzewów.2. Sekcja Rododendronów – miejsce nasadzeń ponad 190 gatunków drzew i krzewów roślin ozdobnych takich jak: derenie, ostrokrzewy, forsycje, świerki i jodły. Dominujące jednak w tej sekcji są rośliny z rodziny Rhododendron sp. (różaneczniki i azalie).3. Sekcja Magnolii – z nasadzonymi 20 odmianami magnolii, tworząca magnoliowy zagajnik.

 

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO? - PODAJ SWÓJ ADRES EMAIL I ŚLEDŹ NASZEGO NEWSLETTERA.