AKTUALNOŚCI

2018-12-04 - Dzień Śnieżynki

Dzień Śnieżynki połączony z kiermaszem świątecznym zakończył tegoroczny cykl imprez przyrodniczo-ekologicznych w naszym Ogrodzie.

 

 

Tradycyjnie już największym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty: zarówno te twórcze, jak i surwiwalowe, a zaangażowanie całych rodzin w kreatywny spacer przerosło nasze najśmielsze oczekiwania. Podobnie jak zainteresowanie ogniskiem, które zapłonęło, aby ogrzać strudzonych wędrowców i umożliwić upieczenie kiełbasek – co dla wielu dzieci było nie lada atrakcją! A bardzo bogaty, kolorowy i pachnący kiermasz świąteczny wprowadził nas w atmosferę zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.

 

 

 

 

 

 

Bardzo serdecznie dziękujemy za cały rok spędzony ze Śląskim Kalendarzem Ekologicznym i już dziś zapraszamy na kolejne wydarzenia w przyszłym roku!

2018-11-29 - 14. Conference of Youth

Problem ochrony klimatu  oraz wrażliwości zarówno systemów naturalnych jak i społeczno-ekonomicznych na zachodzące zmiany klimatyczne nie jest nam obojętny, dlatego Zespół Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie, wypełniając swą misję, uczestniczył w Międzynarodowej Konferencji dla Młodzieży COY 14 (14. Conference of Youth). Konferencja została  zorganizowana przez Samorząd Studencki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, przed szczytem klimatycznym ONZ COP24.  Konferencja skierowana była do osób pasjonujących się zmianami klimatycznymi oraz wszelkimi zagadnieniami dotyczącymi zmian środowiskowych.  

 

2018-11-14 - SPiN Day 2018

10 listopada obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Centrów i Muzeów Nauki. Z tej okazji po raz kolejny włączyliśmy się w ogólnopolską akcję SPiN Day, organizowaną przez Porozumienie „Społeczeństwo i Nauka” i zaproponowaliśmy dzieciom wzięcie udziału w dwóch warsztatach – mikroskopowania i szyfrowania.

 

Chociaż historia mikroskopów rozpoczęła się już XVII wieku to właśnie ostatnie stulecie zaowocowało w zupełnie nowe techniki mikroskopii. Mikroskopy optyczne zostały uzupełnione przez mikroskopy elektronowe i skaningowe dające niesamowite powiększenie. W trakcie naszych zajęć uczestnicy mogli dowiedzieć się o różnych technikach mikroskopowania, nauczyć się obsługi mikroskopu optycznego oraz prostych technik przygotowywania preparatów roślinnych. Uczestnicy samodzielnie wykonali preparaty: z epidermy cebuli wybarwione wodnym roztworem jodku potasu (dzięki czemu zaobserwowali strukturę komórek roślinnych), z epidermy trzykrotki (gdzie zaobserwowali komórki szparkowe), rozmaz miąższu pomidora oraz przekroje przez liście roślin jedno- i dwuliściennych.

 

 

Pragnąc przypomnieć udział Mariana Rejewskiego, Henryka Zygalskiego i Jerzego Różyckiego w złamaniu kodu Enigmy, maszyny szyfrującej wykorzystywanej przez Niemców w trakcie II wojny światowej, drugi warsztat dotyczył tajników szyfrowania. Uczestnicy dowiedzieli się, skąd wzięła się potrzeba szyfrowania różnych informacji, jakie inne wynalazki i osiągnięcia naukowców to umożliwiły oraz nauczyli się szyfru, w wyniku którego otrzymali hasło, które doprowadziło ich do miejsca, gdzie ukryta była przygotowana dla nich niespodzianka. Na zakończenie zadaniem uczestników było szyfrowanie wiadomości dla siebie nawzajem za pomocą zaprezentowanych kodów.

 

2018-09-27 - Przetarg na usługi ogrodnicze

Przetarg na Usługi ogrodnicze - pielęgnację roślin rzadkich i prace ogrodnicze oraz montażowe związane z aklimatyzacją siewek w kolekcjach ogrodu botanicznego w ramach projektu „FlorIntegral - zintegrowana ochrona in situ i ex situ rzadkich, zagrożonych i priorytetowych gatunków flory na terenie Polski”- znak sprawy 3/ZP/2018/FI_ŚOB.

Ogłoszenie o zamówieniu

Specyfikacja istotnych warunków zamówienia

Załączniki edytowalne do SIWZ

Informacja z otwarcia ofert złożonych w ramach postępowania o udzielenie zamówienia publicznego

Informacja o wyborze najkorzystniejszej oferty

2018-09-27 - Jesienna zbiórka elektroodpadów

Jesienna zbiórka elektroodpadów, która była przeprowadzona w Ogrodzie 16 września, w ramach Dnia Rzeki, została podsumowana.

Zebraliśmy 4 280 kg elektrośmieci!

Dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do akcji i firmie Ekomax za pomoc w organizacji.

2018-09-20 - Przyjęcia do pracy

Spółdzielnia Socjalna Zielona poszukuje osób do prac ogrodniczych i porządkowych

 

Obowiązki:

 • przygotowanie terenu pod nowe nasadzenia;
 • sadzenie i przesadzanie roślin;
 • nawożenie i nawadnianie roślin;
 • prace porządkowe na terenach zielonych;
 • usuwanie chwastów;
 • wykonywanie zabiegów z zakresu ochrony roślin;
 • prace porządkowe związane z utrzymaniem czystości na terenach i obiektach należących do firmy;
 • sumienne, dokładne i terminowe wykonywanie zleconych przez pracodawcę;
 • odpowiedzialność za powierzony sprzęt, dbałość o urządzenia;

 

Wymagania:

 • uczciwość, rzetelność, wytrzymałość fizyczna;
 • praktyczna znajomość obsługi narzędzi ogrodniczych;
 • doświadczenie w branży ogrodniczej oraz znajomość roślin mile widziane;
 • mile widziane osoby z wykształceniem zawodowym ogrodniczym lub technicznym ogrodniczym.

 

Oferujemy:

 • stawka godzinowa;
 • możliwość pracy w dni powszednie oraz weekendy;
 • indywidualne ustalenia godzin wykonywania pracy.

 

Osoby zainteresowane ofertą prosimy o kontakt telefoniczny: 533 064 769 lub mailowy:  p.bubla@sibg.org.pl (z dopiskiem REKRUTACJA). Prosimy również o zamieszczenie zgody na przetwarzanie Państwa danych w celach rekrutacyjnych zgodnie Ustawą z dnia 29.08.1997 roku o Ochronie Danych Osobowych; tekst jednolity: Dz. U. 2016 r. poz. 922). 

2018-09-03 - Jesienna zbiórka elektroodpadów

16 września, w Ogrodzie, podczas obchodów Dnia Rzeki, przeprowadzona zostanie jesienna zbiórka elektroodpadów. Zachęcamy do wzięcia udziału w akcji! Partnerem zbiórki jest Ekomax Sp. z o.o. 

2018-08-20 - Biegali po Sośniej Górze

Sobotni żar, który lał się z nieba niemal od samego rana, nie przeszkodził prawie dwustu uczestnikom Botanicznej Piątki w biegu i nordic walking na 5 km. A nie było to byle jakie 5 km, bo Sośnia Góra ze swoimi licznymi pofałdowaniami naprawdę daje popalić nawet najlepszym.

 

Łatwo nie było, ale wszyscy, którzy zarejestrowali się, ukończyli bieg i otrzymali pamiątkowy medal. Najlepsi zaś w kategoriach open i wiekowych – puchary.

 

Najszybszą kobietą w bieganiu okazała się Klaudia Radziwończyk (22:31), a w nordic walking zaś finiszowała najmłodsza uczestniczka Natalia Kołek (35:19).

 

 

Wśród mężczyzn najszybszy w bieganiu był Aleksander Zięba (18:44), a w nordic walking Patryk Kołek (31:03).

 

 

Serdecznie wszystkim gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów, a biegi Botaniczna Piątka za jak zwykle profesjonalne zorganizowanie i przeprowadzenie zawodów.

 

Już teraz zapraszamy do udziału w edycji jesiennej – 17 listopada!

 

Wyniki biegu do pobrania TUTAJ

Wyniki nordic walking do pobrania TUTAJ


 

Galeria zdjęć TUTAJ

2018-08-09 - Zapraszamy 15 sierpnia

Przypominamy, że nasz Ogród czynny jest codzinnie, zarówno w dni powszednie, jak i święta, również 15 sierpnia. Serdecznie zapraszamy na spacery i na plac zabaw. Na dziedzińcu przy budynku głównym jest restauracja, a przy placu zabaw kawiarnia. Serdecznie zapraszamy!

 

Godziny otwarcia i dojazd TUTAJ

2018-08-09 - Botaniczna Piątka - edycja letnia

 

Zapisy na stronie organizatora TUTAJ

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO? - PODAJ SWÓJ ADRES EMAIL I ŚLEDŹ NASZEGO NEWSLETTERA.